Narzędziownia

Jeśli chcesz, by coś
zostało powiedziane
– powierz to mężczyźnie.
Jeśli chcesz by
zostało zrobione
– powierz to kobiecie.
.


Margaret Thatcher

Płeć w filmie

Płeć w filmie :

Część szwedzkich kin wprowadziła Test Bechdel monitorujący aktywną, podmiotową obecność kobiet w produkcjach filmowych – aktorek, tym ról dla kobiet starszych, reżyserek, producentek czy operatorek. Celem tej akcji jest promowanie równości płci. Film jako medium docierające do milionowej publiczności silnie wpływa na kształtowanie modelowych ról społecznych. >>> czytaj (eng.)

Podział filmu na kategorie służy informowaniu o tym, czy dana produkcja zawiera sceny pełne przemocy, seksu i wulgaryzmów. W szwedzkich kinach jednak będzie brany pod uwagę jeszcze jeden czynnik: stopień zawartości stereotypów płciowych.

 

Żeby zdobyć kategorię A, dany film będzie musiał przejść tzw. "Test Bechdel". Warunek jest prosty: w filmie musi pojawić się para posiadających imiona postaci płci żeńskiej, które rozmawiają o czymś innym niż o mężczyźnie. 

Test oblewa cała trylogia "Władcy Pierścieni", każda z części "Gwiezdnych Wojen""Social Network""Pulp Fiction" i wszystkie z wyjątkiem jednego filmy o Harrym Potterze, powiedziała Ellen Tejle, dyrektorka kina Bio Rio w Sztokholmie. To jedno z czterech szwedzkich kin, które wprowadziły nowy system, by zwrócić uwagę na fakt, jak mało filmów pomyślnie przechodzi ten test. Inicjatywę wspiera Szwedzki Instytut Filmowy. 

Na przekonania o roli kobiety w społeczeństwie duży wpływ ma fakt, że rzadko oglądamy w kinie superbohaterki czy kobiety-profesorów, dodaje Tejle. Chodzi o to, by na ekranie kinowym zagościło więcej kobiecych historii. 

Kanał telewizyjny Viasat Film zapowiedział już, że zacznie korzystać z nowych oznaczeń. W niedzielę 17 listopada wyemitują blok filmów, które zdobyły kategorię A, m.in. "Igrzyska śmierci"Żelazną damę"

Nazwa testu odsyła do amerykańskiej autorki komiksów Alison Bechdel, znanej m.in. z "Fun Home". Bechdel po raz pierwszy wykorzystała ten koncept w 1985 roku w swoim komiksowym cyklu "Dykes to Watch Out For"

Szwedzki krytyk Hynek Pallas skrytykował pomysł: Jest zbyt wiele filmów, które przechodzą test i w żaden sposób nie pomagają uczynić społeczeństwa bardziej równym czy lepszym. W przeciwieństwie do wielu spośród tych, które nie zdają.

Źródło oryginału: http://www.theguardian.com/ 
Żródło skrótu artykułu w j. polskim: http://www.filmweb.pl/